טיפים לצרכנות באינטרנטמולטימדיהצרכנות חכמה באינטרנט

אוזניות – מדריך קנייה וטיפים; תשמעו לנו

אוזניות – מדריך וטיפים לקנייה בטוחה

אתם בדיוק לפני קניית אוזניות חדשות? ישנם דגמים רבים לבחירה בכל חנות, סוג השימוש המתוכנן שלכם בהן הוא הדרך הטובה ביותר לבחור נכון. אך בכל זאת, מה כדאי לדעת לפני הקנייה ומהם כל המושגים המפורטים לצד המוצר? במאמר זה נענה על שאלות אלו.

איכות הקול, כמובן, חשובה לכל מי ששומע מוזיקה, כאשר חלק מאתנו נעדיף יותר בס ואחרים מעדיפים יותר צליל נקי בטווח רחב, נקי ומדויק. מאפיינים אחרים הם איכות בידוד השמע, נוחות הפעלה, משקל, נגישות, התאמה ארגונומית לאוזניים ועוד. על כל אלו נדון בהמשך המאמר.

האם אתם מחפשים אוזניות לשמיעה מזדמנת דרך הסמארט-פון שלכם בדרך לעבודה, או אולי אתם עוסקים בהקלטה ועריכת סאונד מקצועית? כך או כך, המידע במאמר זה יהווה בסיס טוב למציאת פתרון האודיו האישי הנייד האידיאלי לצרכים שלכם.

אוזניות קשת, אוזניות פנים-אוזן ומה שביניהן

הדרך הטובה ביותר להעריך איכות אוזניות היא להקשיב למוזיקה דרכן. נסו להקשיב למוזיקה אקוסטית או נגינת פסנתר – כך תוכלו להבחין דיי מהר בין אוזניות טובות לפחות טובות.

אוזניות אלחוטיות

אחד המאפיינים החשובים מכל, הוא המחיר. באופן מאוד כללי, ניתן לומר שאיכות ודיוק הסאונד המופק מושפעים מאוד מתג המחיר. טווח התדרים ורגישות גם הם מאפיינים שביחד יוצרים חוויית שמיעה איכותית יותר או פחות.

מומלץ לבדוק ולקרוא ביקורות וחוות דעת אודות הדגמים ומותגי היצרנים המפולחים לפי סוג האוזניות שאתם מחפשים, במקורות מידע מהימנים ומקצועיים ברחבי האינטרנט וחנויות מקוונות, כך תוכלו לצמצם את האפשרות לקנייה לא נכונה, אכזבה ובזבוז זמנכם היקר.

באופן מאוד כללי, רמה גבוהה של אוזניות נדרשת לעבודה עם אודיו כמו הקלטה ויצירת מוזיקה. ולאחר שזה נאמר, ישנו מגוון רחב של אוזניות ברמת מחיר בינונית המציעות ביצועים ואיכות שמע גבוהה, גם לצרכים של חובבי מוזיקה או סטודנטים המקשיבים להרצאות לימודים לאורך פרקי זמן ממושכים.

אוזניות פנים אוזן (in-ear) בדרך כלל מגיעות יחד עם נגני אודיו וטלפונים חכמים, כחלק מהאביזרים הנלווים. לרוב, לצער רבים, הן אינן מספקות שמע באיכות, ומוחלפות על ידי המשתמש באוזניות טובות יותר ונחות יותר.

שלא לבלבל אוזניות “מספקות” לשימוש יום-יומי, עם אוזניות ייעודיות המתוכננות במיוחד לשמע וביצועים גבוהים המסווגות כ-High-End (הרמה היוקרתית והגבוהה ביותר), ריכזנו לכם עוד מאפיינים לפני הרכישה:

צליל “מתוק” או שטוח

כשאתם מקשיבים לקטע קול מסויים דרך אוזניות ממותגים שונים, תבחינו בהבדלים ביניהם הנובעים בחלקם ממה שמכונה “המתקה”. המתקה היא יכולת ההדהוד של האוזניות להפקת איכות צליל טובה יותר או פחות. לדוגמא, תדרי הבס יכולים להיות מודגשים כאפקט נגד לדליפת קול לכיוון צידי תעלת האוזן או האוזן כולה במידה ואלו אוזניות קשת.

חלק מדגמי האוזניות מאפשרים יצירת תחושת האזנה המדמה איכות סאונד של קונצרט חי, ואילו דגמים אחרים נועדו לספק תחושה של חדר סגור, למדיטציה או לימודים.

סוגי אוזניות נפוציםאוזניות כפתור

אוזניות קשת
אוזניות פנים אוזן (מומלץ לנסיעות)
תלויות על האוזן (מומלת לפעילות ספורטיבית)
קשת עורפית (מומלץ למקצוענים ו-DJ’s)
אוזניות כפתור (מומלץ לנסיעות)

טכנולוגיות מתקדמות

ביטול רעשים (Active Noise Control) – שמיעת מוזיקה בנסיעות ברכב, ברכבת או במטוס מופרעת לעיתים על ידי רעשי רקע מהסביבה. אוזניות עם טכנולוגיית ביטול רעשים (Phase-canceling Technology) מאפשרות נטרול של אותם רעשי רקע ושמיעה ללא כל הפרעה.

אוזניות אלחוטיות – ללא כבלים מסורבלים החיים שלנו היו קלים הרבה יותר, זה ברור לכל חובב מוזיקה, בלעדיהם ניתן להיות חופשיים בעת ההאזנה. אוזניות אלחוטיות פועלות על שלושה סוגי טכנולוגיות: אינפרא-אדום, גלי רדיו (RF), ומגוון שיטות שידור אותות דיגיטליים כמו בלוטוס’ (Bluetooth). לאלו המבוססות על אינפרא-אדום יש פחות טווח קליטה והן מצריכות “קשר עין” עם יחידת הקליטה. הן גם מציעות את איכות האות הנמוכה ביותר, מבין הטכנולוגיות. הדגמים המבוססים אותות רדיו יציגו טווח קליטה גדול יותר ואף יעבדו דרך קירות למרחק רב יותר, אך במצב זה רעשי רקע יכולים להיות בעיה וכך גם איכות השמע הכללית תפחת.

אוזניות אלחוטיות הפועלות על Bluetooth, מקבלות אותות שידור דיגיטליים, ואז האוזניות ממירות אותות אלו חזרה לאותות אנלוגיים, על מנת שנוכל לשמוע אותם באפרכסת שלנו. אוזניות אלו מספקות איכות שמע גבוהה יותר מאינפרא-אדום או גלי רדיו, אך הן גם יקרות יותר. הן גם זקוקות למקור חשמל וסוללה, בשונה מדגמים אחרים, שאינם אלחוטיים.

אוזניות DJ – ישנם לא מעט מותגי אוזניות ייעודיים ל-DJ’s. אלו בדרך כלל נחשבות לסוג האיכותי ביותר, עם קשת

ביטול רעשים אקטיבי

עורפית המעוצבת לשמיעה מבודדת ונטולת הפרעות. רוב ה- DJ’s נעזרים באוזניות לשתי האוזניים, אך יש כאלו המעדיפים אוזניות צד אחד בלבד. אוזנייה מסוג זה מאפשרת להם לשמוע את המוזיקה ואת החלל סביבם במקביל, להתאמת המוזיקה לקהל שלהם. חלק מדגמים אלו מתוכננים להיות חזקים יותר, גם בעוצמתם, בכדי שיוכלו לשמוע את המוזיקה בטון הנכון גם בחלל רועש ואפוף קהל וגם עמידים יותר פיזית לנסיעות ותנועה.

נוחות השימוש והתאמה אישית

נוחות היא מרכיב חשוב בחוויית המשתמש והאזנה ממושכת למוזיקה. רוב האוזניות ירגישו נוח בפעם הראשונה שתניחו אותן על ראשכם או על אוזניכם, אך לאורך זמן, הארגונומיה היא פרט שכדאי לקחת במקום גבוהה בסדר העדיפויות שלכם.

אם יש לכם אפשרות, נסו לבדוק את האוזניות לפרק זמן של 20 דקות לפחות, כך תוכלו להחליט לגבי מידת הנוחות. באוזניות קשת, ככל שקוטרו של מכסה האוזנייה גדול יותר, כך הן תהיינה נוחות יותר. לאוזניות התלויות על האוזן, קטן יותר זה טוב יותר, וכן גם הריפוד והפלסטיקה יכולים לרכך את הלחץ.

משקל הוא גורם מכריע כשמדובר על נוחות שימוש לאורך זמן, לכל סוגי האוזניות, קל יותר משמעותו נוח יותר לנשיאה. ישנן אוזניות עם ריפוד קצף לשדרוג הנוחות אף יותר.

רצועת האוזניות משפיעה גם היא על נוחות השימוש, ניתן למצוא אוזניות עם רצועה המשתרכת מסביב לצוואר לאחיזה יציבה בעת ריצה לדוגמא, עם מיקרופון או קליפס לתלייה על הצוואר. כדאי לחפש דגם עם רצועה מותאמת לצרכים שלכם. בנוסף לרצועה מותאמת, קיימים גם דגמים עם אוזנייה מסתובבת, המציעים התאמה מושלמת ונוחות מוגברת ומונעים “בריחה” של צלילים.

עמידות בשטח

אתם בטח רוצים שהאוזניות שלכם ישרדו לאורך זמן. לרוע המזל, עמידות לעיתים באה על חשבון המשקל. אוזניות קלות משקל יכולות להישבר בקלות. כל שעליכם לעשות הוא להיות זהירים עם סט האוזניות שלכם, אם הן הגיעו בנרתיק, שימרו עליהם בתוכו בזמן שהן לא בשימוש. אם אלו אוזניות קשת, נסו לרכוש להן תיק נשיאה מתאים. לחלק מהדגמים המתקדמים והמובילים בשוק, ניתן לרכוש חלקי חילוף; פדים, ריפוד, מתלים, כבלים, מחברים ועוד; בדקו מראש האם ישנם חלפים זמינים גם לדגם שלכם – זול הרבה יותר להחליף את אחד החלקים, מאשר לקנות סט חדש.

כבל – האורך כן קובע

וודאו שהכבל מתאים לפעילות ולמצב שלכם. הימנעו מכבל ארוך יתר על המידה, כיוון שזה יכול להוביל לאפקט הפוך

מן המבוקש, ולגרום לרעשי רקע והפחתה באיכות הסאונד, או גם פשוט להסתבך, ככל שהכבל ארוך יותר. כבלים איכותיים לאוזניות מיוצרים עם שכבת הגנה מבודדת רעשים וממזערת הפרעות היכולות להיגרם כתוצאה מחיכוך ומגע עם הכבל. אם קניתם אוזניות עם כבל קצר מידי, תוכלו תמיד להוסיף מאריך, אך השתדלו שלא לקנות אחד לא איכותי, שמא ישפיע על השמע ומעבר האותות לרעה.


לסיכום, כמו דברים רבים בחיים, כשזה מגיע לבחירת אוזניות מקצועיות, לשימוש יום יומי או סתם כך לשיחות וידאו עם המשפחה שלכם מחו”ל, אתם מקבלים מה שאתם משלמים עליו. על אף שניתן לבדוק את המאפיינים של המוצר, פרטים כמו גובה תדר או רגישות יכולים מעט להטעות, לכן אין תחליף לשמיעה ובדיקה פיזית, טרם הרכישה. גם הגדרת הצרכים שלכם במדויק ככל האפשר, תסייע לכם להגיע לדגם האוזניות המתאים, העמיד והנוח לכם ביותר.

אהבתם? דרגו את התוכן:
[סך-הכל: 0 ממוצע: 0]
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker