טיפים לצרכנות באינטרנטצרכנות חכמה באינטרנט

טיפים לרכישה בטוחה באינטרנט

קניה באינטרנט היא קלה ונוחה מאוד כיום. ניתן להזמין את מרבית המוצרים והשירותים הקיימים בכמה לחיצות כפתור, גם במשלוח אם נדרש, עד דלת הבית. יכול להיות שתזדקקו לעוד כמה קליקים לצורך השוואת מחירים בין אתרים, אך זה פחות או יותר כל מה שתצטרכו לעשות. הרכישה יכולה להתבצע ללא מאמץ מיוחד, בנוחות וכמעט מכל מקום.

אך איפה שיש כסף ואנשים, גם גורמים זדוניים יכולים להימצא כגון האקרים, רמאים ושרלטנים, לעיתים מתוחכמים מאוד.

במאמר זה, אנו נסקור מגוון שיטות פעולה בהן משתמשים פושעי סייבר על מנת לנצל קונים תמימים וכיצד ניתן להתגונן מפניהן.

אלו הם חלק מהנושאים אותם נסקור במאמר:

 • מדוע כרטיס אשראי בטוח יותר מכרטיס חיוב
 • כיצד לאתר אתרי קניות מזוייפים וזדוניים
 • מדוע חשוב לשמור על גרסאות תוכנה מעודכנות, וכיצד ניתן לעשות זאת אוטומטית

וודאו שאתם בכתובת האתר האמיתית

לא כל האנשים קונים מחנויות בטוחות כמו e-Bay או Aliexpress, חנויות מקוונות אלו משקיעות משאבים רבים במערך אבטחת המידע שלהם.

אחת מהטקטיקות המועדפות על ידי האקרים היא להציב אתר דמה, הדומה מאוד לאתר המקור. אתרים מזוייפים יכולים לגנוב מידע מגולשים באמצעות קישורים זדוניים השתולים בטקסט, ביצוע הפניות, מילוי טפסים או הורדת קבצים תמימים למראה. אך החלק המדאיג ביותר הוא שלב התשלום, בו אותם גולשים מתבקשים להזין את פרטי כרטיס האשראי שלהם.

השלמת תהליך רכישה באתר זדוני יספק להאקר את הפרטים החשובים ביותר של הגולשים: פרטי אמצעי החיוב, שם וכתובת, החושפים אותם להתקפה המכונה “גניבת זהות”, הונאת אשראי או “הנדוס לאחור”, התחקות אחר המשתמש ופעולותיו ודרך מחשבתו עד להשגת המטרה.

להלן כמה סימנים לכך שמדובר באתר דמה או מזוייף:

 • כתובת עמוד או אתר לא שגרתית כמו “xceogsbc.com” או “free-online-shopping.co”
 • מבחר מוצרים או שירותים ללא קשר הגיוני ביניהם – לדוגמא, אתר הטוען שהוא מתמחה במכירת מחשבים ניידים, ומוכר גם פריטי אופנה.
 • פרטי יצירת קשר לא ברורים.
 • שפה קלוקלת – כל אתר המכבד את עצמו ישקיע בתכנים הכתובים שלו.
 • מחירים נמוכים באופן מפתיע במיוחד – לדוגמא, אתר המוכר אייפון חדש ב-800 ₪ ב”מבצע”.
 • עיצוב חסר – חנויות מסחר באינטרנט, במיוחד חנויות העוסקות באומנות, אופנה ושיווק משקיעות משאבים רבים בעיצוב האתר וממשק המשתמש שלהן לנוחיות הגולשים. במידה והעיצוב חסר יהיה זה סימן אפשרי לאתר שכדאי להתרחק ממנו.

קנו מאתרים ששומרים על המידע שלכם באופן מאובטח

מומלץ לקנות מאתרים בטוחים המצפינים את התקשורת בינם לבין הרוכש. ניתן לבדוק אם האתר מאובטח על-ידי

בדיקת כתובת האתר בחלקו העליון של הדפדפן. כתובתם של אתרים מאובטחים כוללת HTTPS:// בתחילתה וסמל “מנעול” המאשר את הצפנת התקשורת ומבטיח שאף אחד לא אוסף את פרטים כמו פרטי כרטיס אשראי בעת שליחתם לשרת.

השתמשו בחיבור מאובטח

ישנם אנשים הבטוחים כי Wi-Fi חשוב אפילו יותר מאוכל ומים. אנחנו, לצורך הגילוי הנאות, מסכימים. חיבור האינטרנט שלנו מאפשר לנו פעולות רבות, ביניהן גם הזמנת מוצרי מזון ומים לביתנו, כך שלא יהיה מופרך לטעון כך.

עם זאת, לרשתות Wi-Fi ישנן מגבלות משמעותיות ברמת אבטחת המידע של המשתמשים בהן. חיבור לא מאובטח יאפשר לגורם זדוני לנטר את תעבורת הרשת, ולראות כל דבר שהמשתמש עושה מהמחשב שלו בזמן אמת. חלק מהמידע המנוטר יכול להיות סיסמאות לחשבונות, תכתובות דואר אלקטרוני הכוללות מידע המאפשר זיהוי מול מערכות מידע, פרטי כרטיס אשראי הנמסרים בעת הרכישה ועוד.

להלן סימני אזהרה שניתן לשים לב אליהם לפני התחברות לרשת ציבורית שאינה בטוחה:

 • החיבור פתוח ואינו מצריך סיסמא
 • הרשת מוצפנת באמצעות WEP / WPA, אלו הן שיטות הצפנה ישנות ונחשבות כקלות לפריצה
 • הנתב ממוקם באזור ללא שמירה או פתוח לגישה חופשית של כל אדם

במצבים אלו החיבור אינו מאובטח ולכן כדאי להימנע ממנו ולהשלים את הפעולה באמצעות חיבור אחר שאתם יודעים עליו יותר ואינו מסכן אתכם או את המידע שלכם.

שמרו על תוכנה מעודכנת במחשב והטלפון החכם שלכם

תוכנות לא מעודכנת הן גורם שכיח להידבקות ברוגלה (יישום זדוני העוקב אחר פעילות המשתמש ומסוגל גם לדלות מידע, אם מתוכנת לכך). קונים באינטרנט נמצאים בסיכון רב מאחר והם משתמשים במחשב שלהם על מנת להעביר מידע פיננסי רגיש, כגון פרטי כרטיס אשראי או מידע רפואי העשוי לשמש כרקע לשיווק תרופה על ידי חברת תרופות. מומלץ לוודא כי מערכת ההפעלה, הדפדפן והאנטי וירוס מעודכנים ומתעדכנים באופן תדיר.

רוב ספקי התוכנות מספקים עדכונים תקופתיים, הכוללים גם תיקוני אבטחה. ניתן להגדיר עדכונים אוטומטיים על מנת להימנע מסיכונים מיותרים.

השתמשו בכרטיס אשראי ולא בכרטיסי חיוב

לכרטיס אשראי יש הגנות חוקיות שאין לכרטיס חיוב, כך שהם מציעים רכישה בטוחה יותר בהשוואה אחד לשני. לדוגמא, עם כרטיס אשראי אינך אחראי אם מתבצעת הונאה, חיוב או פעילות לא מורשית ושאינה אושרה על ידי בעליו.

אל תיפלו בפח

קיומן של תוכנות אבטחת מידע שימושיות מאוד לאלו הקונים באופן קבוע באינטרנט ומהוות שכבת הגנה כנגד ניסיונות זדוניים להגיע אל המידע הפרטי והפיננסי שלכם. אולם, מה שיגביר את רמת אבטחת המידע שלכם עוד יותר היא הבנה טובה של הסיכונים הקיימים וכיצד ניתן להימנע מהם, להלן מספר טיפים:

 • הימנעו מלחיצה על קישורים חשודים באתרי אינטרנט או בדואר אלקטרוני, במיוחד כאלו שאינכם יודעים מה מקורם, אין רמז לאן הם מובילים או שלא ניתן לזהות מי שלח אותם.
 • דווחו על אתרים חשודים העוסקים בהונאה לגוגל ו/או ליחידת הסייבר של המשטרה
 • סמנו כ-“ספאם” כל התכתבות שנראית לכם ככזו דרך מערכת סינון הספאם של ספק הדוא”ל שלכם.
 • אל תוסיפו מידע פרטי או פיננסי לגביכם מעבר למה שנדרש לצורך השלמת רכישה

לסיכום

בטיחות בקניות אונליין היא נושא המדאיג הן את המוכרים והן את הקונים בזירת המסחר המקוונת. המוכרים מעוניינים בהגנה על המוניטין שלהם ויצירת אמון מול הלקוח, בעוד הקונים מעוניינים שכספם יועבר בבטחה לסוחר והבטחת קנייתם.

המון התקדמות נעשתה בתחום האבטחה ברשת האינטרנט והבטחת הקניה המקוונת בשנים האחרונות, כמו למשל מעבר אתרים לשימוש בתקשורת מאובטחת ומוצפנת באמצעות תעודת SSL, אך נראה כי חברות ועסקים הפועלים לשיפור יחס ההמרה באתר שלהם (המרה – קניה, השארת פרטים, הרשמה לניוזלטר וכן הלאה), עושים זאת לעיתים על חשבון רמת האבטחה של המשתמש באופן שהוא לעיתים חסר אחריות – מכך יש להיזהר.

מקווים שטיפים אלו יסייעו לכם לקנות בטוח יותר באתרי מסחר אונליין.

אהבתם? דרגו את התוכן:
[סך-הכל: 1 ממוצע: 5]
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker