צרכנות חכמה באינטרנט

איך נבחר מסך איכותי למחשב שלנו – מאמר מאיר עיניים

מאז תחילת עידן המחשב האישי, מסך המחשב היווה חוליה מקשרת מרכזית בין המחשב למשתמשים בו. למרות שהמקלדת והעכבר הם הממשק הפיזי העיקרי, התצוגה משפיעה באופן מכריע על היכולת להשלים משימות, ולא פחות חשוב, גם לשחק – ייעוד נפוץ מאוד כיום למחשבים באופן כללי ביחס לעבר.

המסכים הראשונים שייוצרו פעלו בטכנולוגיית שפופרת קרן קתודית (CRT) אשר שימשה להצגת התמונה וכיום כבר כמעט אינה בשימוש. תודות לסט התווים המורחב ASCII, תמונה בסיסית הייתה יכולה להיווצר על המסך אך שליטה במאפיינים כמו פיקסלים ועומק צבע היו נחלת העתיד והופיעו רק בשנים הבאות.

צגי CRT מיושנים | צרכנות חכמה

הטכנולוגיה בה השתמשו לייצור מסכי מחשב לא הייתה כל כך שונה מזו הקיימת במסכי טלוויזיה הנמצאים בשימוש יום יומי נרחב. אחד עד שלושה אקדחי אלקטרונים יורים חלקיקים על משטח מצופה זרחן אל תוך קצהו הרחב של צינור חלול דמוי "מנהרה". זרחנים אלו זהרו בתורם ויצרו קווים אופקיים ליצירת תמונה. חלקו של כל קו שהואר יכול להיות קצר או רחב לפי הצורך. המסכים הראשונים ביותר היו בעלי צבע אחד בלבד, ירוק בדרך כלל. מאוחר יותר, כאשר מחירי החומרה החלו לרדת בתהליך הדרגתי, שלושה אקדחי צבע, אחד לכל צבע עיקרי, הותקנו בכל מסך ובכך אפשרו גם תצוגה בצבע מלא.

לקראת סוף תקופת השימוש במסכים המיוצרים בטכנולוגיה זו, מסכי CRT הגיעו לרזולוציה אנכית של למעלה מ-1,000 שורות ויכלו להציג גרפיקה וצבעים מלאים. הם כבר לא היו מוגבלים לטקסט בלבד. אך ככל שגודל הצג גדל כך גם גודלו ומשקלו הפיזי גדלו יחד איתו. למרות מאמצים מצד היצרנים לצמצם את גודלם הפיזי של מסכים אלו, הם בסופו של דבר הגיעו למקסימום הסביר לאחסונם ושינועם. וכך נולדו לראשונה מסכי LCD (ראשי תיבות של: תצוגת גביש נוזלי / Liquid Crystal Display).

בסטנדרטים של היום, מסכי ה-LCD הראשונים בשוק לא נראו הרבה יותר טוב ממסכי ה-CRT, אך היה להם יתרון מרכזי משמעותי על פניהם, היתרון התבטא במשקל ובנפח המסך שהיו קומפקטיים יותר והיוו פריצת דרך טכנולוגית משמעותית בתחום.

כיום, למסכי מחשב הנפוצים ביותר יש יחס מסך רחב (16:9), בניגוד ליחס שהיה נפוץ בטכנולוגיה הישנה יותר (4:3), למעט כמה דגמים בודדים של מסכי 16:10 גבוהים יותר שגם אותם ניתן למצוא בחנויות אך הם נמצאים פחות בשימוש. הפרמטר המרכזי המבדיל בין מסך אחד למשנהו, הוא רזולוציה.

התמונה במסכי LCD עשויה מיליוני נקודות קטנות, כאשר כל פיקסל מכין שלושה תת-פיקסלים, אחד לכל צבע בסיס מרכזי, אדום, ירוק וכחול. כמובן שככל שניתן להכיל יותר פיקסלים בכל אינץ' מרובע, כך התמונה תהיה יותר מציאותית, חדה וחלקה למראה. אך מומלץ לקחת בחשבון שני גורמים נוספים היכולים המושפעים מכל מחשב ומחשב בפני עצמו. הראשון הוא ביצועי כרטיס המסך. בפשטות, ככל שיש יותר פיקסלים על המסך, כך נדרש כוח עיבוד גדול יותר מכרטיס המסך לצורך הנעת התמונה בתזמון מדויק וללא עיכובים. מסכי אולטרה HD ו-4K מסוגלים לתמונה ברמה גבוהה מאוד, אך אם המערכת אינה מותאמת למשימה של הרצת 14.7 מיליון פיקסלים במקביל, חווית המשתמש והרזולוציה הסופית יפגעו, ותנועת התמונה עשויה לקרטע.

צבעי מסך RGB | פיקסלים | צרכנות באינטרנט

הגורם השני נוגע ליכולות התאמת גודל הגופן של מערכת ההפעלה בה נשתמש. שיפורים נעשו לאורך השנים אך ווינדוס עדיין נצפית בצפיפות פיקסלים של 90-100ppi. בצפיפות גבוהה יותר, עצמים וטקסט על המסך נעשים קטנים מאוד ובלתי ניתנים לקריאה.

לפני שניכנס לפרטים והשיקולים בהם כדאי להתחשב בעת רכישת מסך מחשב חדש, יש דבר אחד שלא נוכל להזכיר מספיק: בדיוק כמו בקניית בית (מיקום, מיקום, מיקום), בנושא תצוגת המחשב מומלץ להשתמש במנטרה דומה – מטרה, מטרה, מטרה. לפני שתחלו את ההשוואה שלכם, כדאי מאוד להגדיר נכון את סוג השימוש שלכם בצג וגם לנסות לצפות שימושים עתידיים עד כמה שניתן. אין מסך אחד המתאים לכל סוגי השימושים. בסקירה שלנו, חילקנו את סוגי השימוש ל: משחק, מקצועי וכללי. שלושת אלו מייצגים את סוגי השימוש הנפוצים והכלליים ביותר לסוגי קהל ומשתמשים בעלי צרכים שונים.

בכל חלק בסקירתנו נכסה את נקודת מבטם וצרכיהם של גיימרים, גרפיקאים מקצועיים וכל משתמש אחר, הנדרשת לפני קבלת החלטה על קניית המסך הבא שלכם. תחילה, נסקור בקצרה את סוגי הפאנלים הקיימים למסכים וכיצד הם משפיעים על איכות התמונה.

טכנולוגיית פאנל התצוגה ויצרנים

ישנן שלוש סוגי טכנולוגיות לייצור פאנלים מסוג LCD כיום, IPS (In-Plane Switching), TN (Twisted Nematic), ו-VA (Vertical Alignment). כל אחד מסוגי פאנלים אלו מגיע בתצורות שונות המאפשרות יתרונות שונים כמו זוויות צפייה טובות יותר, זמן תגובה מהיר יותר, צריכת חשמל מופחתת ועוד. חיפוש מהיר בגוגל יעלה בתוצאותיו מגוון מאמרים על המורכבות של כל טכנולוגיה, אנו לא נתעמק בנושא במאמר זה מפאת ריבוי האפשרויות והפרטים. במקום זאת, אנו נתמקד באיך כל סוג משפיע על איכות התמונה ואיזו רמה בדיוק תוכלו לצפות מכל טכנולוגיה.

TN – Twisted Nematic

פאנל ה-LCD הראשון היה מסוג TN. זהו פאנל בהרכבו הפשוט ביותר. שכבה של קריסטלים נוזליים המצויה בין שני משטחים. הקריסטלים מתוכנתים על ידי המחשב להציג או לחסום אור. כל סאב-פיקסל נשלט על ידי טרזיסטור שהמתח שלו קובע את כמות האור שתעבור. כל זה נשמע נהדר, אם כך מהם יכולים להיות החסרונות בסוג פאנל זה?

הבעיה הגדולה ביותר עם פאנלים מסוג TN היא איכות התמונה בצפייה מזוויות שונות. כיוון שכל אור המגיע ממסכי LCD הוא מקוטב (Polarized), מקסימום הבהירות מופיעה רק בצפייה מהמרכז, כלומר כשהצופה יושב בדיוק ממול למסך וכל סטייה לצדדים תוביל לתצוגה נחותה יותר.

יתרונם הגדול של פאנלים מסוג TN הוא שהם מהירים מאוד. עם טרזיסטור אחד בלבד לכל סאב-פיקסל ועומק צבע של 6 עד 8 סיביות, מסכי TN חדישים יכולים להגיע לקצב ריענון של עד 1 מילי-שניה. זה הופך אותם לפתרון טוב לגיימרים המשחקים במשחקים בהם מהירות התגובה חשובה במיוחד. פאנלים אלו מאפשרים צמצום לאגים (עיכוב בתקשורת) והצגת פריימים בקצב מהיר.

לסיכום, נוכל לציין שניתן לראות הבדל ברור בין מסכי TN ל-IPS באספקט של צפייה מזוויות שונות, לטובת מסכי IPS, אך צגי ה-TN לא נופלים מהם בהרבה ברמת איכות התמונה.

IPS – In-Plane Switching

לאחר שאנו מכירים את חולשותיהם של פאנלים מסוג TN, המתבטאת בזוויות צפייה מוגבלות, זה מוביל אותנו אל הפתרון – IPS. טכנולוגיית ה-IPS מייצגת פריצת דרך משמעותית בתחום זוויות הצפייה במסכים. המטרות העיקריות שעמדו מאחורי הייצור בשיטת ה-IPS הן צריכת מתח נמוכה יותר, היכולת ליצור מסכים גדולים יותר ושיפור מהירות יצירת התמונה על גבי המסך וכתוצאה שיפור במהירות התגובה.

תודות לשכבת TFT הקרובה יותר למשטח החיצוני ושכבת דקה יותר של פולורייזר, בפאנל IPS איכות ובהירות התמונה אינה יורדת כאשר צופים בו מהצדדים. והתמונה אחידה ואיכותית בפער משמעותי מאשר זו המתקבלת בטכנולוגיה אותה סקרנו קודם.

מבדיקות שנעשו, ניתן להבחין בכך שאיכות מסכי ה-IPS גבוהה ואחידה, במיוחד בגודל 26 אינץ' ומעלה. אין זה הכרחי בעת שימוש במסכים אלו למקם אותם במרכז ולאלו המעוניינים בתכונת מסכים מרובים, אפשרויות החיבור והתצוגה רבות וגמישות יותר.

VA – Vertical Alignment

לצד נושא התצוגה מזוויות שונות, מסכי LCD סובלים גם מקונטרסט טעון שיפור. לטכנולוגיות פליטה עצמית (Self-emitting) כמו CRT, פלזמה ו-OLED יש יתרון גדול בתחום זה. עם טכנולוגיית 'שסתום-אור' לעומת זאת, רמות הצבע השחור נשלטות על ידי יכולתם של שסתומים אלו לחסום את אור הרקע המופעל באופן קבוע. מטרת טכנולוגיית ה-Vertical Alignment לספק מענה לחולשה זו ומהתוצאות בשטח ניתן לומר שהיא מקיימת את ייעודה היטב.

האם יש לפאנל מסוג VA חסרונות? כן, ואלו הן זוויות הצפייה אותן הזכרנו קודם. איכות הצפייה בזווית היא פחות או יותר בין ה-TN ל-IPS. זה טוב מספיק לתמיכה במסכים גדולים, אך לא יתחרה בצגי IPS מקבילים.

אז מיהו הטוב ביותר? התשובה היא כל השלושה. אם תרצו תצוגה מהירה עם מינימום טשטוש בתנועה, מיעוט בלאגים ומחיר סביר – המלצתנו תהיה לבחור ב-TN. אם תחפצו בתמונה אחידה עם מבחר זוויות צפייה וצבע מדוייק – נמליץ לכם ללכת על IPS. אם הגעתם למסקנה שהניגוד ועומק התמונה והצבע הם החשובים לכם ביותר, ואולי גם תהיו מעוניינים בתצוגת תלת מימד – בחרו ב- Vertical Alignment.

אה, איך שכחנו, הרזולוציה(!)

ככל שזה נוגע לגיימרים וגרפיקאים, יש צורך ביותר פיקסלים, וככל שיש יותר כאלו, כך ייטב. אנו מסכימים עמם, אך עד נקודה מסויימת. אכן חשוב שתהיה צפיפות פיקסלים מספקת להצגת תמונה מציאותית ובאיכות גבוהה ולא מפוקסלת, אך ככל שהתצוגה ברמה גבוהה יותר כך ידרש יותר כוח מהמעבד הגרפי וכתגובת שרשרת יופעל עומס מיותר על המערכת כולה.

עובדה היא שאם תרצו את האיכות הגבוהה ביותר הזמינה למסך המחשב שלכם, תאלצו להכיר בכמה מגבלות. הגדולה מכולן היא 'קצב רענון'. ממשקי הוידאו הקיימים כיום אינם תומכים במהירויות הגבוהות יותר מ-60Hz לסיגנלים של UHD (רזולוציה אולטרה גבוהה).  וגם אם יכלו, היה צורך בכרטיס מסך יקר וחזק במיוחד רק כדי לרנדר 8.2 מיליון פיקסלים מהר יותר מ-60 פריימים בשניה.

האיכות הגבוהה ביותר הקיימת כיום, לא פחות מחוד החנית של הטכנולוגיה בתחום המסכים למחשב, היא רזולוציית QHD (1440X2160 פיקסלים). בגדלים של עד 28 אינץ' ניתן לראות צפיפות פיקסלים טובה ורמת תמונה מפורטת שאינה כה מורכבת לכרטיסי מסך בינוניים להתמודד עמה. כמובן שאם תרצו את להשיג מהירות ריענון גבוהה יותר, FHD (1080X1920 פיקסלים) תספק את התוצאה האידיאלית עבורכם.

בכל בחירה שתעשו, זכרו לבדוק אם החומרה שלכם תואמת ותספק למסך את כוח העבודה הדרוש לו.

אהבתם? דרגו את התוכן:
[סך-הכל: 0 ממוצע: 0]
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker