טיפים לצרכנות באינטרנטמחשבים ותקשורתצרכנות חכמה באינטרנט

נתבים (ראוטרים) אלחוטיים – תנו לנו לנתב אתכם

מבולבלים מהיצע הנתבים האלחוטיים הרחב הקיים בשוק? ריכזנו עבורכם כל מה שחשוב לדעת וננסה לעשות לכם סדר, טרם רכישת התקן התקשורת אולי החשוב ביותר בכל בית ומשרד כיום.

בימינו נתבים אל-חוטיים נמצאים כמעט בכל מקום. כמעט בכל בית פרטי, משרד ובית-קפה יש אחד כזה. תפקידו של הנתב (Router) הוא לאפשר חיבור התקנים אל-חוטיים וחוטיים בסביבתו לרשת האינטרנט.

אף על פי שניתן להשתמש בנתב חוטי בלבד, מומלץ מאוד להצטייד בנתב אל-חוטי מבוסס טכנולוגיית Wi-Fi על מנת לבטל את הצורך בכבלים וחיווט מסובך. קל ונוח יותר להתחבר לנתב אל-חוטי עם התקנים כמו טלפונים חכמים ומחשבי לוח. אם איי פעם יש צורך בחיבור חוטי, לכל נתב יש בדרך כלל מספר חיבורים מובנים בצדו האחורי שיאפשרו לכם לעשות זאת.

האם אתם בכלל צריכים נתב אל-חוטי?

נתב אל-חוטי אינו הכרחי אם אתם מעדיפים להשתמש בכבל המחובר ישירות למחשב שלכם, זו שיטת העברת המידע הבטוחה ביותר, אך בהתחשב בכך שלרוב הטלפונים החכמים ומחשבי הלוח אין חיבור ייעודי מסוג 'אתרנט' (כבל רשת), העדפת רשת אל-חוטית תהיה בחירה חכמה יותר עבור רוב המשתמשים.

נתב אלחוטי - קניות באינטרנטנתבים אל-חוטיים חדישים מאפשרים תכונות מתקדמות כמו שיתוף תכנים, שידור מוזיקה ווידאו ('Streaming') ולחבר לרשת כל התקן המאפשר זאת לצרכים שונים. אם יש לכם מחשב אחד בלבד בבית, יתכן שאתם לא צריכים נתב אלחוטי, אך לבית או משרד בו תרצו לספק חיבור רשת למספר התקנים במקביל, ראוטר הכולל Wi-Fi יהיה הפתרון המתבקש.

מאפייני הנתב (Router)

מהם המאפיינים החשובים של הנתב האל-חוטי אליהם כדאי לשים לב? בדיוק כמו בתחום הסלולר, יצרני חומרת רשת מעדכנים את המוצרים שלהם ומשפרים את יכולותיהם, יעילותם ועוצמתם כל העת (המקבלים ביטוי בתקני IEEE), ככל שהטכנולוגיה מאפשרת. לכן מפתחים תקנים כדוגמת 802.11g, 802.11n, 802.11ac – אלו הם תקנים אחידים המגדירים את יכולותיהם של הנתבים לדורותיהם.

הסטנדרט האחרון והחדש ביותר כעת 802.11ac, תומך במהירויות הנאמדות ב-Gigabit, מהיר הרבה יותר מהמהירויות שהכרנו עד ההכרזה עליו, שהיו מוגבלות לעד 600Mb/sec לכל היותר. כמו בכל התקנים הקודמים, התקן החדש יאפשר תאימות לאחור לכל התקנים שקדמו לו.

ככל שאנשים מעדכנים את החומרה שלהם לתקן החדש ביותר, כך הוא יהיה נפוץ יותר בחנויות וכתוצאה מחיריהם של הנתבים יתאזנו למחיר סביר ושווה לכל כיס.

אם אתם קונים נתב חדש, חפשו את תווית ה-ac קודם. שימו לב לכך שלמרות שהנתב יאפשר את הסטנדרט הגבוהה והעדכני ביותר, יתכן כי מרבית ההתקנים הקיימים בביתכם או משרדכם לא יוכלו ליהנות מיתרונותיו אם הם עצמם אינם תומכים בו ויוצרו לפני זמנו.

משמעות מהירות Wi-Fi על האריזה

זכרו, עליכם תמיד לקרוא הצהרות יצרן על אריזת מוצרים בעירבון מוגבל ותחת זכוכית מגדלת. לדוגמא, יצרנים רבים Wi-Fi Technology - קניות באינטרנטמציינים מהירות רוחב פס מקסימלית "תיאורטית" על גבי האריזה. תוכלו לראות מהירות הנעות בין 350Mb/sec ל-1900Mb/sec (מגה לשנייה), אך בפועל וברוב המקרים תתקבל מהירות נמוכה הרבה יותר, בסביבת בית או משרד בו ישנם קירות, דלתות ומחסומי קליטה נוספים בין ההתקנים לאזור בבית בו מותקן הנתב (הפועל על אותות אל-חוטיים). כמו כן יתכנו הבדלים ברמת הייצור, בין יצרן ליצרן, וחומרי הגלם מהם מיוצרים הנתבים השונים בשוק.

למזלנו, יצרני נתבים אל-חוטיים מחויבים לרף המינימום של התקן ועל כן אפשר להבטיח שנקבל מוצר המספק לכל הפחות את התכונות שהתקן מאפשר.

בעת הקנייה כדאי לזכור שרוחב הפס ומהירותו של הנתב קובעת את מהירות הרשת שלכם, אך אינה משפיעה על מהירות החיבור הכללית המתקבלת מספק האינטרנט (ISP). חשוב לא לבלבל בין השניים. נתב חדש יותר כאמור יאפשר יכולות מתקדמות שיתכן שאינן נתמכות באופן מלא על ידי ספק התקשורת או תשתית האינטרנט המקומית.

אבטחת מידע המועבר באופן אל-חוטי

רשתות Wi-Fi אל-חוטיות בטוחות ככל שהן נוחות לשימוש – אם לא ננקטים צעדים להגנה ושמירה על המידע המועבר ברשת, כל בעל עניין עם ידע בסיסי יוכל לגשת למידע הפרטי שלכם הכולל את כל הפעילויות המקוונות שלכם, להשתמש בחיבור האינטרנט שלכם ולנצלו, לגשת לכל אחד מהקבצים המאוחסנים על כל אחד מהמחשבים ברשת, לשתול קבצים זדוניים ותוכנות רוגלה וכיום גם כפי שכבר ידוע לרוב מכתבות בכלי התקשורת שתדירותן עולה בשנים האחרונות, יתכנו מקרי סחיטה ערמומיים במיוחד של האקרים (פצחנים – פורצי מחשבים) הפועלים בעולם הדיגיטל ומטרתם להסב נזק או להרוויח כסף מסוג פעילות זה.

כל נתב כיום מצריך הגנה מסוג WPA2 (הדור השני לפרוטוקול גישה מאובטחת ל-Wi-Fi), אך כמו שהזכרנו קודם בנושא מהירות החיבור של הסטנדרט החדש ביותר, גם בעניין זה חשוב לבדוק תאימותם של ההתקנים המחוברים לרשת, שכן אי תאימות תוביל לביצועים פחותים ואף ימנע את האפשרות לשימוש ביכולות אבטחה ותעבורת מידע מתקדמות אותן מציע הנתב. הגנה חלשה מדורות קודמים, מסוג WEP, ניתנת לפריצה כיום באמצעות כלים פשוטים שניתן למצוא בחיפוש פשוט באינטרנט.

בנוסף לסוג ההגנה שניתן להחיל על תעבורת המידע האל-חוטית, נתבים רבים בגרסת הפרימיום שלהם כוללים מגוון אפשרויות שאותן מוסיף היצרן באופן עצמאי ונועדו לשדרג את מפרט התכונות הקיים ולשפר, מדור לדור, את חוויית השימוש ונוחות התפעול באמצעות הוספת אפשרויות הצפנה, ניטור ובקרה על התקנים המתחברים לרשת, חסימת משתמשים לא מורשים ואף לראות באיזה תוכן משתמשים צופים.

ניהול רשת אל-חוטית חכם

אחת מהבעיות השכיחות בנתבים אל-חוטיים היא טווח הקליטה. נתב אינו שימושי כל כך אם אינו מכסה טווח רחב, בכל מקום בו הוא נדרש בשטח הבית או המשרד. אך כיום לנתבים חדשים יש כמה "טריקים" כמענה לסוגיה.

Smart Wi-Fi Tech - קניות באינטרנט

הפתרון הוא שימוש בתהליך "חכם" המזהה התקנים או "שטחים מתים" ומסמן אותם כמטרה לשידור אותות חזק יותר כך שתמיד יהיה תחת כיסוי רשת Wi-Fi. לדוגמא חברת D-Link מייצרת נתבים הנעזרים בטכנולוגיות אלו, כדוגמת SmartBeam.

טווח קליטה

במידה ונתקלתם בטווח כיסוי שאינו מספק, ניתן להוסיף לרשת מאריך טווח קליטה (באנגלית: Repeater), התקן פיזי נוסף המאפשר שיפור טווח השידור המקורי על ידי קליטת אותות Wi-Fi מהנתב והגברתן במידת הצורך עד לטווח הנתמך. החברות TP-LINK, D-Linkו- Edimaxמשווקות מגוון רחב של מגדילי טווח Wi-Fi, ניתן להשוות את מחיריהם במנוע השוואת המחירים זאפ.

"איכות השירות" (QoS)

אף על פי שהכותרת של הפסקה מרמזת על אפשרות לשיפור באיכות השירות, אין מדובר בשירות הלקוחות של ספק האינטרנט או איכות החיבור שלכם, אלא במספר מנגנונים הניתנים לשליטה דרך הגדרות הנתב ויכולים לשמר משאבי
רשת (רוחב פס) לטובת יישומים שונים, ועל-ידי כך לשפר ולתעדף את תעבורת המידע על פי חשיבות התוכן והמידע.

אם אתם מסתמכים לדוגמא על רשת ה-Wi-Fi שלכם גם עבור שירותי טלפון, שירות הנקרא VoIP (העברת תוכן קולי על גבי רשת האינטרנט), כדאי שתכירו את הגדרות ה-QoS בנתב שלכם. במידה ומשתמש כלשהו המחובר לרשת שלכם מוריד קובץ גדול במיוחד תוך כדי שאתם משוחחים בטלפון בתוכנת ה-VoiP האהובה עליכם, איכות השיחה תיפגע ללא הפעלת QoS.

עוד שימוש ל-QoS הוא שיפור ומיטוב חווית משחקי רשת וסטרימינג (טכנולוגיה לשידור מדיה דיגיטלית ברשת). חשוב לזכור כי שימוש ב-QoS אינו מגדיל את רוחב הפס או את מהירות הגישה שלכם לאינטרנט, אך באפשרותו למטב את הביצועים של החיבור הקיים.

ביצועים מול עלות

מחירים של נתבים מבוססים בעיקר על היכולות שלהם – מספר האנטנות המספקות טווחי קליטה שונים, כמות וסוגי החיבורים, מהירות, רוחב פס ועוד. מחירי נתבים אל-חוטיים נכון לכתיבת שורות אלו נעים מ-65 ₪ לבסיסי ביותר ועד ל-30,000 ₪ לנתבים ארגוניים, משרדיים ואולמות משחקי מחשב הדורשים חיבורים רבים במקביל ורוחב פס גדול במיוחד.

נתב זול המספק ביצועים נחותים אינו "אָ גְרוֹייסֵע מְצִיאֶה", כביטוי המוכר מיידיש. נסו להסתמך על ביקורות מוצרים שיספקו לכם תובנות לגבי מידת שביעות הרצון של משתמשים שונים, אך צריך לדעת כי נתבים מושפעים מכל סביבה בה יוצבו בדרך אחרת כך שלעיתים מדובר על מוצר לו נדרשת התאמה פרטנית לצרכים שלכם.

אל תשכחו לבדוק את מדיניות ההחזרים של החנות ממנה אתם רוכשים את הנתב ובדקו גם את תנאי האחריות המלווים את הציוד, שהרי מדובר באמצעי תקשורת חיוני ונצפה שיפעל ויהיה יציב לכל אורך השימוש בו, אינטנסיבי או קל ככל שיהיה.

אהבתם? דרגו את התוכן:
[סך-הכל: 0 ממוצע: 0]
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker