מדריכים

מדריך: טיפול בדגי קרב

דגי-קרב (שם מדעי: Betta Splendens) מגיעים אלינו במקור מארצות אסיה, שם הם חיים במקווי מים רדודים של ביצות, בריכות או נחלים הזזים באיטיות. הזכרים, הם אבות מסורים שבונים עם פיהם קיני בועות לצאצאים שלהם ומגנים עליהם בחירוף מפני טורפים. בדומה לנו, לדגי הבטא מחזור פעילות יומי. זה אומר שהם פעילים ביום וישנים בלילה, ודורשים חושך כדי לקבל מנוחת לילה טובה.

דגי-קרב החלו להיות מוכרים מאוד והסחר בהם החל בתאילנד (סיאם) לפני יותר ממאה שנים, כאשר ילדים החלו במנהג לאסוף אותם מן הטבע ולצפות בהם נלחמים אחד בשני, ועל כן שמם, "דג-קרב סיאמי". מנהג זה עבר במהרה לארצות נוספות באזור כמו קמבודיה, לאוס וייטנאם ועוד.

דגי קרב החלו להיות מוכרים מאוד והסחר בהם החל בתאילנד (סיאם) לפני יותר ממאה שנים, כאשר ילדים החלו במנהג לאסוף אותם מן הטבע ולצפות בהם נלחמים אחד בשני, ועל כן שמם, "דג-קרב סיאמי". מנהג זה עבר במהרה לארצות נוספות באזור כמו קמבודיה, לאוס וייטנאם ועוד.

כמה עובדות מעניינות על דגי-קרב:

  • בשבי, דגי-קרב יכולים לחיות 3-5 שנים.
  • אורכם יכול להגיע לעד 5.5 סנטימטרים!
  • דג-קרב יכול לפעמים לחיות עם דגים קהילתיים שלווים אחרים, כאלו שאינם תוקפניים. עם זאת, זכרו כי יכול להיות רק זכר אחד (או נקבה) במיכל ללא מחיצות וכי עליכם להיות מוכנים להפרדתו משאר הדגים אם הוא מראה סימני תוקפנות.
  • דגי-קרב יכולים לנשום אוויר רגיל כמו זה שאנו נושמים מפני שטח המים בזכות מערכת נשימה ארובתית, הדומה לזו שלנו, בני האדם.
מקור דגי הקרב בארצות טרופיות בדרום אסיה

תכנון אקווריום לדג-קרב

דג-קרב צריך אקווריום של שלושה ליטרים לפחות, כולל מסנן וגוף חימום לימי חורף קרים. הקימו את ביתו החדש יום אחד לפחות לפני שהוא מגיע. מיתוס נפוץ הוא כי דגי קרב אינם צריכים מרחב מחייה גדול מכיוון שאינם שוחים הרבה, אך אין זה נכון, הם שוחים לא מעט ונחשבים לשחיינים מהירים מאוד.

הגודל המינימלי של האקווריום יהיה תלוי בכמה דגים אתם מתכוונים לגדל. כמו כן, דג הקרב הוא טריטוריאלי, לכן אם משוכן עם דגים אחרים כדאי לקחת זאת בחשבון הנפח הכולל.

דג קרב אדום
דג קרב: זכר בצבעי אדום-כחול
מדריך טיפול בדגי קרב
דג קרב סיאמי (בטא ספלנדנס). בשמו המדעי: Betta splendens

אם אתם מתכננים לגדל כמה דגים ביחד כקהילה, עקבו אחר נוסחה זו כדי לקבוע את גודל המיכל: האקווריום צריך שלושה ליטרים של מים לכל דג. דגי קרב בוגרים, זכר או נקבה, יכולים להגיע לאורך של 5 ס"מ בשיא בגרותם.

האקווריום צריך להיות ליד מקור חשמל, באזור עם מעט תנועה, הרחק מאור שמש ישיר.

עקב משקל המים מומלץ לבחור בסיס יציב לאקווריום, לפני השימוש מומלץ למלא את המיכל בכדי לבדוק שאין דליפות ורק אז להכניס את המצע, הציוד והדג.

מה מומלץ להכניס לאקווריום?

שכבה של 1-2 סנטימטר של חצץ או אבני נחל בתחתית המיכל. יש לשטוף את החצץ היטב מכל לכלוך לפני השימוש בו.

מלאו כחצי מהמיכל במים.

הגיע העת לעיצוב! הוסיפו צמחי מים, סלעים וחפצים מותאמים אחרים לפי שיקול דעתכם. אפשר גם לבנות מחבוא בו הדג ירגיש בטוח. לא לשכוח לשטוף את כל הציוד היטב לפני הוספתו למיכל.

הערה: אם אתם מוסיפים צמחים כדאי שלא יהיו מפלסטיק מאחר ואלו יכולים לשרוט את הדג ולפגוע בו. ישנם צמחי מים צפים למשל היכולים לדמות את סביבתו הטבעית של הדג.

מצע מתאים לדג קרב
חצץ / אבני נחל

תאורה וטמפרטורה

דגי הקרב הם דגים טרופיים הרגילים לחיות במים בטמפרטורה הנעה בין 24 ל-28 מעלות צלזיוס.

בחרו גוף חימום לאקווריום עם הספק של 5 וואט לכל ליטר מים באקווריום.

המתינו כ-15 דקות לאחר מילוי האקווריום לפני הפעלת גוף החימום.

מקמו את גוף החימום קרוב מספיק למסנן בכדי לפזר את המים בצורה אחידה בשטח האקווריום.

הפעילו את הפילטר וגוף החימום למשך עשרים וארבע שעות, בדקו את טמפרטורת המים והתאימו את הווסט לפי הצורך.

טרמו-מטר
מד-חום לאקווריום

תזונה

המינון המומלץ של האכלה ייקבע לפי סוג המזון ועל-פי הוראות היצרן: פתיתים או כדורים וגודל הדג. דגי הקרב הם דגים טורפים, לכן מומלץ להוסיף לתזונת הדגים שלכם ארטמיה (בייבי שרימפ / Baby Brine Shrimp) או תולעי טוביפקס (Tubifex) אותם ניתן להשיג חיים, מיובשים או מוקפאים.

מזון חי לדגי קרב | דג קרב | ארטמיה
אטרמיה – סרטן זעיר

טיפים שימושיים לפני קנייה והובלת דגי-נוי

  • הובילו את דג הנוי מיד הביתה לאחר הקנייה.
  • הניחו אותו באקווריום שלכם – בתוך השקית – למשך 15 דקות כדי שיתרגל לטמפרטורת המים החדשה ויווסת את חום גופו.
  • לאחר מכן השתמשו ברשת להעברת הדג לאקווריום. אל תוסיף מי שקית לאקווריום שלך מפני שהם יכולים להכיל זיהומים.
  • זכרו כי גם הזכרים וגם הנקבות של משפחת דגי הקרב הם טריטוריאליים מאוד ועל כן אין להחזיק יותר מאחד באקווריום, אלא אם יש בו שטח מספיק גדול.
  • האיזון הכימי באקווריום שלכם ישתנה עם כל דג שתוסיפו, לכן מומלץ לבדוק את רמות ה-pH  והאמוניה במים באופן קבוע, למצב אידיאלי.
ויסות טמפרטורה דגי נוי

תחזוקה

מומלץ לבצע תחלופה של מי האקווריום מידי שבוע. זכרו כי הדג מפריש פסולת מגופו ומצטברים זיהומים במים לאורך זמן, מה שיכול להשפיע על איכות ואורך חייו של הדג שלכם.

בין אם אתם רק מתחילים בגידול וטיפול בדג קרב, ובין אם אתם חובבים מושבעים של בעל החיים המרתק, דג בטא הוא חיית מחמד מרהיבה לכולם!

מחיר של דג קרב יכול לנוע בין 7 ל-120 ש"ח, תלוי בסוג. ישנם סוגים רבים של דגי קרב, הנבדלים ביניהם בצבעיהם, גילם ומאפייני סנפיריהם. כדאי לדעת כי אלו הנמכרים בחנויות דגים מורבים לשם כך, ואינם נלקחים מן הטבע. בין המינים המבוייתים הנמכרים בחנויות תוכלו למצוא: זנב נוצה (Feather), זנב כתר (Crown Tail), דלתא (Delta), חצי ירח ( Half Moon), חצי שמש (Half Sun), פלאקט (Plakat), רוז (Rose), עלה (Spade), צעיף (Veil), דאבל טייל (Double Tail), מסרק (Comb) ועוד.

מחירו של אקווריום יכול להתחיל ב-150 ש"ח ולהגיע עד אלפי שקלים, תלוי מידותיו והגימורים שלו. כיום, ניתן למצוא בחנויות ציוד לדגים מגוון אקווריומים יעודיים המותאמים במיוחד לגידול דג-קרב.

לסיכום, זכרו כי בעל חיים מרהיב ורגיש זה סובל רבות במסלול אותו הוא עובר עד לחנות ממנה תרכשו אותו. אנו מקווים כי תספקו לו או לה חיים בתנאים טובים ותהיו מטפלים מסורים. בסביבה אופטימלית הם יכולים להאריך ימים.

– חזרה לדף הבית –

אהבתם? דרגו את התוכן:
[סך-הכל: 15 ממוצע: 4.8]
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker